19.02.2021 КМДА, Хрещатик,36, відбулось Засідання Постійної комісії з питань дотримання законності, правопорядку та зв'язків із правоохоронними органами щодо превентивної діяльності по боротьбі із підлітковою наркозалежністю та запобіганню розповсюдження наркотичних речовин у навчальних закладах.
Сучасна тенденція щодо вживання психоактивних речовин (ПАР) в Україні характеризується невпинним зростання, збільшенням серед споживачів ПАР осіб молодого віку.
За результатами проведеного у 2019 році опитування спостерігається стійка тенденція до зростання. (Посилання на: Інформацію щодо поширеності та тенденцій вживання психоактивних речовин та алкоголю серед молоді від 15 до 17 років в Україні наведена за результатами дослідження 2019 року в рамках міжнародного проекту «Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин – ESPAD»).
Частка підлітків, які вживали хоча б один раз в житті які - небудь наркотичні речовини склала 18%,
а серед дівчат зросла в 1,5 рази у порівнянні з 2015 роком (з 12,7% у 2015 році до 18,1% у 2019 році).
8,7% підлітків вживали марихуану, а 9,2% вживали інгалянти, вживання двох і більше наркотичних речовин серед усіх опитаних склала 4,2%.]
... Для недопущення росту наркотизації серед молоді в Україні відчувається необхідність інтенсивного розроблення та апробації нових сучасних концепцій, які відповідають потребам змінного соціального середовища.
Для вирішення системно представленої проблеми є гостра необхідність в оптимізації профілактичних заходів у роботі з молоддю з приводу вживання психоактивних речовин (ПАР).
Перш за все: один з шляхів удосконалення організації профілактики вживання ПАР серед молоді – є необхідність збільшення кількість превентивних заходів у навчальних закладах.
Оптимізована модель профілактики вживання ПАР базується на міжсекторальному підході із залученням закладів охорони здоров’я та освіти, соціальної політики, національної поліції, юстиції, громадскості, соціально активних молодих людей, що виступають у протидії їх вживанню, та молодої людини, що не усвідомлює проблему.
На наш погляд провідними інноваційними напрямками оптимальної моделі будуть:
запровадження додаткових компетенцій медичних працівників, що працюють в закладах освіти та працівників освіти з питань профілактики залежностей від вживання ПАР, з акцентом на первинний рівень надання медичної допомоги;
використання внутрішньо шкільних дитячих та батьківських груп електронних застосунків для профілактики та виявлення небезпек щодо вживання ПАР в шкільному середовищі.
Головне що - центральним елементом цієї моделі є молода людина, яка повинна мати стійку установку на здоровий спосіб життя, а епізодичне вживання ПАР потрібно буде компенсувати комплексом психологічних, психотерапевтичних, терапевтичних, реабілітаційних та превентивних заходів.
На відміну від економічно розвинених країн в Україні немає спеціального державного органу, що відповідає за розробку державної політики щодо алкоголю та наркотиків, а також відсутній механізм реалізації державної політики у превентивному вихованні молоді.
Законодавство направлене тільки на регулювання відносно невеликої частини питань, переважно щодо обігу наркотичних речовин і прекурсорів та діяльності правоохоронних органів.
Діяльність цих програм зорієнтована, в першу чергу, на допомогу особам, які вже страждають хімічною залежністю, і практично не працює на етапах початку захворювання.
Як результат, Україна не має протинаркотичних дій і продовжує робити акцент на застарілих формах роботи, ігноруючи сучасні превентивні (попереджувальні) підходи, які довели свою результативність у багатьох країнах світу....